Vissza


Válás legfõbb okai

 

A válások számának emelkedése illetve tartósan magas szinten maradása összefügg azokkal a gazdasági, társadalmi és jogi változásokkal, melyek az elmúlt évtizedekben bekövetkeztek.

A nők tömeges munkába állása, a társadalmi és földrajzi mobilitás, a szekularizáció, a válás jogi hátterének változtatása mind ebbe az irányba hatottak. Itt is meg kell említeni a nők iskolázottságának növekedését, ami megváltoztatja gazdasági helyzetüket, munkaerő-piaci esélyeiket, illetve formálja a tradicionális házassághoz való viszonyukat. Emellett, úgy tűnik, a rendszerváltással megindult változások egy része (tömeges munkanélküliség, társadalmi elbizonytalanodás, megélhetési nehézségek, és másik oldalról a vállalkozóvá válás, illetve a meggazdagodás lehetősége) szintén a házasságok egy részének stabilitását gyengítették.

A társadalmi-gazdasági okok mellett a válások számának magas szinten maradását a társadalom, a váláshoz fűződő megváltozott viszonya is erősíti. Az elmúlt évtizedek során a válás nem csak elfogadottá vált, hanem egyúttal a leginkább ismert, leginkább preferált házassági konfliktus-megoldó stratégiává vált. Figyelemre méltó, hogy a válásnak elfogadása inkább a középkorú és idősebb korosztály számára jellemző. Minél idősebb, annál inkább elfogadja azt az állítást, mely szerint "Általában a válás a legjobb megoldás, ha egy házaspár nem tudja megoldani a házasságban felmerülő problémákat".

A válás által megszűnő házasságok háromnegyed részében gyerek is van. Az elanyagiasodott világunkban, lassan még a saját gyermekünkkel szemben is elveszettnek tûnik az empátia fogalma, ami képes lenne gondolkodásra késztetni a válásban gondolkodókat.

A válást azzal szokták szorgalmazni, és helybenhagyni, hogy bizony jobb a gyereknek az egyik szülővel békésen élni, mint az elmérgesedett, rossz házastársi kapcsolatok következményeit szenvedni.

Ezt kérdést azonban onnan is kellene vizsgálni, hogy ez a házasság vajon miért vált ilyenné, hiszen a szülők viszonyát valószínűleg nem ez a légkör jellemezte, amikor úgy döntöttek, életközösségre lépnek.

-         Meggondolatlan, felelőtlen, rövid ismeretségen alapuló partnerválasztás történt?

-         Valamelyik fél képtelen a legcsekélyebb alkalmazkodásra is?

-         Egyik házastárs hajlamos a káros szenvedélyekre és ezt ideig-óráig eltitkolta?

-         Valamelyik fél zsarnokoskodással, durvasággal képes a konfliktusok megoldására?

-         Nem őszinték egymással a házastársak?

-         Éretlen, önzők, felelőtlenek a szülők?

 



 Lelkiegészség   Email: C